A sample of oxygen occupies a volume of 160 dm3 at 91° C. What will be volume of oxygen when the temperature drops to 0.00° C?

1 Answer
May 30, 2014

The volume of the oxygen will be 120 dm³.

This is an example of Charles' Law.

V1T1=V2T2

V1 = 160 dm³; T1 = (91 + 273.15) K = 364 K
V2 = ?; T2 = (0.00 + 273.15) K = 273.15 K

V2=V1×T2T1 = 160 dm³ ×273.15K364K = 120 dm³

This makes sense. The final Kelvin temperature was about 25 % lower than the initial temperature. The final volume should be about 25 % (40 dm³) less than the initial volume.